| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | e9726e95584bf30bf1110f5e47991051d5ca205e |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | f7bce4bd6f7b13de8d9f06f7f262e3b60381e7e9 |
| experiment-commit-time | 2025-12-02T15:48:36Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-12-02T15:55:49.409274676Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251202.60 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251202.60/0 |
| upload-time | 2025-12-02T22:41:46Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.1µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.52GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.29GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.77GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.23GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.68GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.27GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.74GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.86GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.26GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.44GB ±13% |
| [Geomean] | 5.80GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.81GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.31GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.47GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.89GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.44GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.17GB ±11% |
| [Geomean] | 7.77GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 439M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 572M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 271M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 431M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 549M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 278M ±11% |
| [Geomean] | 406M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.32G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.3G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.6G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.61G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.84G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.8G ±58% |
| [Geomean] | 10.6G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 351M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 382M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 199M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 330M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 378M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 228M ±19% |
| [Geomean] | 302M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 757M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 397M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 776M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.05G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 419M ±12% |
| [Geomean] | 687M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.25G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.27G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.14G ±113% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.99G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.07G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.74G ±131% |
| [Geomean] | 3.50G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.97k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 2% |
| [Geomean] | 4.39k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 677k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 668k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.0k ± 2% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 151M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 230M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 170M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 230M ± 3% |
| [Geomean] | 192M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.3G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.8G ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.0G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.7G ±87% |
| [Geomean] | 14.2G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 127M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 175M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 132M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 205M ±22% |
| [Geomean] | 157M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 312M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 319M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 322M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 330M ±14% |
| [Geomean] | 321M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 839M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.45G ±113% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 818M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.09G ±184% |
| [Geomean] | 1.02G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.6k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.6k ± 1% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.24M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.24M ± 1% |
| [Geomean] | 720k |