| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | fefb02adf45c4bcc879bd406a8d61f2a292c26a9 |
| benchmarks-commit | 523919e4e4f284a0c060e6e5e5ff7f6f521fa2ed |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | b6b8b2fe6ef8ceb727c7a157750cdd4e61393489 |
| experiment-commit-time | 2025-12-23T15:32:56Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-12-23T15:39:04.820435308Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251223.18 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251223.18/0 |
| upload-time | 2025-12-23T21:15:51Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.79GB ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.28GB ±27% |
| [Geomean] | 3.63GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.33GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.28GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.88GB ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.29GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.26GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.22GB ±33% |
| [Geomean] | 5.19GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.42GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.28GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.82GB ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.39GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.17GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.16GB ±18% |
| [Geomean] | 7.28GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 229M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 232M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.9M ±92% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 227M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 241M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.1M ±60% |
| [Geomean] | 91.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.37G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.7G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 941M ±157% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.70G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.6G ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.02G ±87% |
| [Geomean] | 4.24G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 201M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 148M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.46M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 193M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 151M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.51M ± 4% |
| [Geomean] | 41.8M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 364M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.6M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 376M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 71.7M ±50% |
| [Geomean] | 205M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.55G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.28G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 114M ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.47G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.29G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 122M ±50% |
| [Geomean] | 914M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.3k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.4k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.28M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 758k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.28M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 752k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 2% |
| [Geomean] | 442k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 144M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.80M ±118% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 143M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.78M ±78% |
| [Geomean] | 35.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.0G ±80% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 960M ±152% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3G ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.01G ±89% |
| [Geomean] | 3.73G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 97.3M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 98.1M ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.41M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 205M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 41.5M ±102% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 202M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 51.2M ±67% |
| [Geomean] | 96.8M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.20G ±224% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 86.2M ±95% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.27G ±206% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 97.5M ±63% |
| [Geomean] | 336M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 758k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 751k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.13M |