| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | fefb02adf45c4bcc879bd406a8d61f2a292c26a9 |
| benchmarks-commit | 523919e4e4f284a0c060e6e5e5ff7f6f521fa2ed |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | b6b8b2fe6ef8ceb727c7a157750cdd4e61393489 |
| experiment-commit-time | 2025-12-23T15:32:56Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-12-23T15:39:42.810141478Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251223.20 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251223.20/0 |
| upload-time | 2025-12-23T22:23:34Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.6µs ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.0µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.74GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.49GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.34GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.75GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.40GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.35GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.69GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.66GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.76GB ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.11GB ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.70GB ± 3% |
| [Geomean] | 5.78GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.95GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.27GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.43GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.01GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.25GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.42GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.81GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 443M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 572M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 263M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 434M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 560M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 281M ±13% |
| [Geomean] | 407M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.93G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.9G ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.3G ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.92G ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.2G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.2G ±25% |
| [Geomean] | 12.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 353M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 184M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 384M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 192M ±37% |
| [Geomean] | 288M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 859M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.16G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 364M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 798M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.06G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 403M ±25% |
| [Geomean] | 706M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.89G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.28G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.39G ±114% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 2.83G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.28G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.46G ±75% |
| [Geomean] | 3.69G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 2% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 674k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 677k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.1k ± 2% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 171M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 231M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 165M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 234M ± 4% |
| [Geomean] | 198M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.5G ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 24.6G ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.93G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 25.9G ±24% |
| [Geomean] | 16.4G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 125M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 162M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 129M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 167M ±40% |
| [Geomean] | 145M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 315M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 296M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 330M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 309M ±13% |
| [Geomean] | 312M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.24G ±105% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23G ±141% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.00G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.83G ±178% |
| [Geomean] | 1.29G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 1% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 1% |
| [Geomean] | 716k |