| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | b526b2d49b39a116cf654551f7f65c965144b096 |
| experiment-commit-time | 2026-03-30T21:49:44Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-31T00:40:00.50408475Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260331.14 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260331.14/0 |
| upload-time | 2026-03-31T06:00:19Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.04GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.27GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.24GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.24GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.21GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.34GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.03GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.57GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.34GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.02GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.17GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.36GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.29GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.33GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.52GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.20GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.36GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.15GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 29.5M ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.66M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.64M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 37.7M ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.24M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.65M ±22% |
| [Geomean] | 9.43M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.20G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.18G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.01G ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.21G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.17G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 993M ±35% |
| [Geomean] | 1.83G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.96M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.33M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.36M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.01M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.32M ± 5% |
| [Geomean] | 1.83M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 81.8M ±187% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.37M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.57M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 136M ±97% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.42M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.55M ± 7% |
| [Geomean] | 9.65M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 239M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.91M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.54M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 246M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.63M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 12.2M ±167% |
| [Geomean] | 21.8M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.5k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.65M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.99M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.26M ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.98M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.11M ±45% |
| [Geomean] | 3.08M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.12G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.01G ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.13G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 983M ±37% |
| [Geomean] | 1.06G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 610k ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 630k ±43% |
| [Geomean] | 576k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |