| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | b526b2d49b39a116cf654551f7f65c965144b096 |
| experiment-commit-time | 2026-03-30T21:49:44Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-31T01:12:26.020333604Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260331.17 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260331.17/0 |
| upload-time | 2026-03-31T06:48:41Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.02GB ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.20GB ±28% |
| [Geomean] | 3.67GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.30GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.81GB ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.38GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.04GB ±31% |
| [Geomean] | 5.11GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.35GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.93GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.41GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.00GB ±20% |
| [Geomean] | 7.27GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 219M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 230M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.5M ±117% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 218M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 221M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.4M ±68% |
| [Geomean] | 82.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.56G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.9G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 633M ±228% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.47G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 837M ±92% |
| [Geomean] | 3.64G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 187M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 158M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.54M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 148M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.56M ± 2% |
| [Geomean] | 41.9M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 341M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 369M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 50.5M ±91% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 341M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 59.4M ±63% |
| [Geomean] | 187M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.48G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.57G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 87.9M ±91% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.59G ±119% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.88G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 103M ±55% |
| [Geomean] | 816M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.54k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 782k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 782k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.5k ± 1% |
| [Geomean] | 452k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 134M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.50M ±173% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 142M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.33M ±99% |
| [Geomean] | 29.6M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 648M ±231% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3G ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 838M ±92% |
| [Geomean] | 3.02G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 103M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 106M ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.60M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 30.3M ±135% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 198M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 39.3M ±92% |
| [Geomean] | 82.8M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 824M ±177% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 60.9M ±134% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.28G ±131% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 76.3M ±76% |
| [Geomean] | 265M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 780k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 779k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |