| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 261d489139b958e3b7b3bf76d1fb23c9bca76142 |
| experiment-commit-time | 2026-03-30T21:46:40Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-31T01:36:43.419264694Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260331.19 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260331.19/0 |
| upload-time | 2026-03-31T07:12:53Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.67GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.01GB ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.22GB ±26% |
| [Geomean] | 3.68GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.29GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.76GB ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.40GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.05GB ±24% |
| [Geomean] | 5.10GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.44GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.24GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.85GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.47GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.05GB ±10% |
| [Geomean] | 7.27GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 222M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 223M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.2M ±93% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 218M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 225M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.7M ±61% |
| [Geomean] | 82.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.05G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.6G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 606M ±166% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.31G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 921M ±104% |
| [Geomean] | 3.94G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 188M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 151M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.65M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 159M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.70M ± 4% |
| [Geomean] | 42.8M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 382M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 51.1M ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 342M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 367M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 59.4M ±63% |
| [Geomean] | 191M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.70G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.45G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.1M ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.35G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.95G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 106M ±50% |
| [Geomean] | 814M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.0k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.55k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 789k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 782k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 1% |
| [Geomean] | 453k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 123M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.41M ±148% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 130M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.27M ±80% |
| [Geomean] | 28.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 597M ±170% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.1G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 901M ±109% |
| [Geomean] | 2.98G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 90.2M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 94.4M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.26M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 30.4M ±121% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 190M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 37.9M ±77% |
| [Geomean] | 80.2M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 635M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.3M ±112% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 765M ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 76.1M ±65% |
| [Geomean] | 218M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 787k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 780k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |