| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 261d489139b958e3b7b3bf76d1fb23c9bca76142 |
| experiment-commit-time | 2026-03-30T21:46:40Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-31T01:50:55.194332978Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260331.21 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260331.21/0 |
| upload-time | 2026-03-31T07:33:14Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.66GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.14GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.42GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.66GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.67GB ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.44GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.20GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.23GB ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.16GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.11GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.58GB ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.08GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.40GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.4GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.37GB ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.75GB ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.55GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.39GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 65.8M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.56M ±128% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.75M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 56.5M ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.41M ±176% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.24M ±24% |
| [Geomean] | 11.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.82G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.18G ±184% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.88G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 549M ±316% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.15G ± 9% |
| [Geomean] | 1.75G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.5M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.75M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.4M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.77M ± 4% |
| [Geomean] | 3.54M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 233M ±80% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.41M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.44M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 171M ±165% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.18M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.44M ± 7% |
| [Geomean] | 12.8M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 407M ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 39.8M ±153% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.23M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 392M ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 18.2M ±383% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.24M ±11% |
| [Geomean] | 35.7M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 891k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 895k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.02M ±145% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.67M ±253% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.38M ±27% |
| [Geomean] | 2.70M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 828M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 529M ±332% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.15G ± 9% |
| [Geomean] | 870M |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 500k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 460k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.53M ±90% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 810k ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 956k ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 844k ±17% |
| [Geomean] | 1.00M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 890k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 894k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.23M |