| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | ed3ec75df47ab8e7d6e4a30c445a8ef771382584 |
| experiment-commit-time | 2026-03-30T20:36:41Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-31T02:07:57.162997234Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260331.22 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260331.22/0 |
| upload-time | 2026-03-31T07:48:57Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.5µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.05GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.42GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.63GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.04GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.45GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.25GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.92GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.07GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.05GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.92GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.04GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.08GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.41GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.0GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.31GB ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.25GB ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.56GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.42GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 52.6M ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.55M ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.90M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 57.6M ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.15M ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.94M ±15% |
| [Geomean] | 11.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.80G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 995M ±143% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.07G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 993M ±143% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.89G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.7M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.77M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.6M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.59M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 126M ±92% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.53M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.46M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 154M ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.53M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 11.6M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 264M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 79.2M ±175% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.09M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 383M ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 65.4M ±208% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.31M ±16% |
| [Geomean] | 45.8M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.4k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 890k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 890k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.72M ±106% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.09M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.78M ±123% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11M ± 3% |
| [Geomean] | 2.92M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 954M ±139% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 948M ±141% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.05G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 473k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 810k ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.12M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 833k ±16% |
| [Geomean] | 1.00M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 888k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 889k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |