| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | a4b534f5e42fe58d58c0ff0562d76680cedb0466 |
| experiment-commit-time | 2026-03-30T17:18:42Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-31T04:56:08.872661298Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260331.26 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260331.26/0 |
| upload-time | 2026-03-31T11:45:57Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.0µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.6µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.8µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.3µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.44GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.24GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.65GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.47GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.32GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.48GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.21GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.41GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.72GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.96GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.53GB ±10% |
| [Geomean] | 5.64GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.72GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.20GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.15GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.89GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.11GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.32GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.65GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 442M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 569M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 271M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 443M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 558M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 293M ±13% |
| [Geomean] | 413M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.40G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.1G ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.78G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.0G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.1G ±11% |
| [Geomean] | 12.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 351M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 353M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 216M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 364M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 203M ±44% |
| [Geomean] | 297M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 832M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 418M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 866M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.01G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 438M ±27% |
| [Geomean] | 719M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.43G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.50G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.16G ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.34G ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.42G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.24G ±76% |
| [Geomean] | 3.87G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.98k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 3% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 668k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.2k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 684k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.3k ± 3% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 182M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 235M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 176M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 235M ± 6% |
| [Geomean] | 205M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.4G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.9G ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.0G ±78% |
| [Geomean] | 15.2G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 139M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 191M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 177M ±48% |
| [Geomean] | 159M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 322M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 325M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 331M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 316M ±18% |
| [Geomean] | 323M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.50G ±133% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.25G ±223% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.64G ±137% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.10G ±169% |
| [Geomean] | 1.59G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.98k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 3% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 3% |
| [Geomean] | 710k |