| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 1f8aff4386ca8be6ae9b9553205d113884c4a8ee |
| experiment-commit-time | 2026-03-31T04:19:14Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-31T07:07:26.525858184Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260331.29 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260331.29/0 |
| upload-time | 2026-03-31T12:49:41Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.1µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.05GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.41GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.43GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.32GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.05GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.05GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.05GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.65GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.06GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.54GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.29GB ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.54GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.02GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.56GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.56GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 56.9M ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.02M ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.94M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 52.9M ±77% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.09M ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.81M ± 8% |
| [Geomean] | 12.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.53G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.05G ±156% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.15G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.01G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.69G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 6% |
| [Geomean] | 2.06G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.6M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.76M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.6M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.56M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 152M ±87% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.81M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 140M ±175% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.75M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.44M ± 2% |
| [Geomean] | 11.9M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 334M ±81% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 93.6M ±169% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.98M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 336M ±80% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 116M ±161% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.02M ± 5% |
| [Geomean] | 51.8M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.7k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 890k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 886k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.6k ± 0% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.82M ±106% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.04M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.40M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.09M ± 6% |
| [Geomean] | 3.29M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.00G ±154% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.13G ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.64G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 6% |
| [Geomean] | 1.21G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 482k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.38M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 800k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.12M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 756k ± 7% |
| [Geomean] | 983k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 888k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 882k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |