| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 9c88851d456b462ae3aa5fe8b9d66ea953af48f6 |
| experiment-commit-time | 2026-03-30T16:16:26Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-31T06:00:16.055588359Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260331.30 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260331.30/0 |
| upload-time | 2026-03-31T12:52:33Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.8µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.7µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.5µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.72GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.42GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.37GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.74GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.49GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.24GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.06GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.66GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.80GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.58GB ± 6% |
| [Geomean] | 5.74GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.80GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.10GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.95GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.21GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.40GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.75GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 452M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 548M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 298M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 437M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 545M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 267M ±14% |
| [Geomean] | 409M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.45G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.23G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.9G ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.78G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.9G ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.8G ± 8% |
| [Geomean] | 11.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 362M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 203M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 341M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 216M ±22% |
| [Geomean] | 295M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 802M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 438M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 836M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.14G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 390M ± 5% |
| [Geomean] | 716M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.99G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.44G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.43G ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.31G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.42G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68G ±76% |
| [Geomean] | 4.17G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.04k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.99k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 2% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 669k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.4k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 677k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.1k ± 2% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 183M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 237M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 175M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 232M ± 3% |
| [Geomean] | 205M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.10G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 25.0G ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.2G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.1G ±25% |
| [Geomean] | 15.6G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 151M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 175M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 128M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 194M ±22% |
| [Geomean] | 160M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 354M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 306M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 316M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 322M ± 9% |
| [Geomean] | 324M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 801M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.94G ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.44G ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 856M ±88% |
| [Geomean] | 1.31G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.03k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 1% |
| [Geomean] | 714k |