| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | af4c316c28d2dad63851e7384a7aa198ee729aee |
| experiment-commit-time | 2026-03-31T09:35:43Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-31T12:27:31.635469998Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260331.37 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260331.37/0 |
| upload-time | 2026-03-31T18:03:32Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.11GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.01GB ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.99GB ±42% |
| [Geomean] | 3.61GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.24GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.87GB ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.24GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.90GB ±31% |
| [Geomean] | 5.07GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.41GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.14GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.95GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.37GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.15GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.95GB ±12% |
| [Geomean] | 7.23GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 222M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 229M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.9M ±94% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 223M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 228M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.9M ±75% |
| [Geomean] | 83.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.37G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 660M ±174% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.91G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.6G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 709M ±127% |
| [Geomean] | 3.77G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 192M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 154M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.54M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 140M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.54M ± 2% |
| [Geomean] | 41.4M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 342M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 374M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 53.9M ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 337M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 59.1M ±63% |
| [Geomean] | 190M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.72G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.68G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 90.8M ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.11G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 101M ±66% |
| [Geomean] | 823M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 773k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 772k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.5k ± 1% |
| [Geomean] | 450k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.87M ±159% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 141M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.88M ±115% |
| [Geomean] | 29.6M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.1G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 639M ±184% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 717M ±125% |
| [Geomean] | 3.03G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 98.1M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 88.1M ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.28M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 202M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.0M ±141% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 194M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 37.3M ±102% |
| [Geomean] | 83.4M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 921M ±133% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.1M ±126% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.52G ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 75.9M ±99% |
| [Geomean] | 286M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 772k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 771k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |