| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | af4c316c28d2dad63851e7384a7aa198ee729aee |
| experiment-commit-time | 2026-03-31T09:35:43Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-31T12:54:57.133322347Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260331.39 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260331.39/0 |
| upload-time | 2026-03-31T18:37:37Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.15GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.41GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.04GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.43GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.27GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.97GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.17GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.26GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.07GB ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.07GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.48GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.1GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.43GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.53GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.4GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.34GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.53GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.49GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 53.3M ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.80M ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.79M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 58.6M ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.72M ±112% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.83M ± 3% |
| [Geomean] | 11.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.85G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.19G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.11G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.25G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 862M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.16G ± 4% |
| [Geomean] | 1.85G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 20.6M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.76M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.9M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.77M ± 4% |
| [Geomean] | 3.56M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 150M ±180% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.51M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.45M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 226M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.53M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.43M ± 3% |
| [Geomean] | 12.7M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 353M ±71% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 64.5M ±147% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.98M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 388M ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 41.3M ±154% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.99M ± 5% |
| [Geomean] | 42.4M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.8k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 888k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 892k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.18M ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.04M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.41M ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.15M ± 2% |
| [Geomean] | 2.93M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.16G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.11G ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 828M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.05G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 473k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.29M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 778k ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 790k ±14% |
| [Geomean] | 988k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 886k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 891k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |