| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 09031d907c720e38cdde6242c763d25c9f985327 |
| experiment-commit-time | 2026-03-30T14:27:52Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-31T13:23:00.737152131Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260331.42 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260331.42/0 |
| upload-time | 2026-03-31T19:04:33Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.8µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.53GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.42GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.66GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.78GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.43GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.28GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.94GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.61GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.05GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.99GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.72GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.07GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.45GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.54GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.86GB ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.59GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.51GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 70.2M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.86M ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.73M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 61.9M ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.85M ±168% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.88M ± 6% |
| [Geomean] | 11.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.91G ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.48G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.82G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 705M ±243% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 6% |
| [Geomean] | 1.90G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 22.0M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.9M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.62M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 236M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.64M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 230M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.30M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.44M ± 2% |
| [Geomean] | 13.7M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 343M ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 92.5M ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.12M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 335M ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 29.6M ±240% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.20M ±12% |
| [Geomean] | 41.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.2k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.42k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.63M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 893k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 505k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.00M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.11M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.02M ±187% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.08M ± 6% |
| [Geomean] | 2.97M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.44G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.12G ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 671M ±240% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.13G ± 5% |
| [Geomean] | 1.05G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 471k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.24M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 800k ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.17M ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 840k ±43% |
| [Geomean] | 994k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 883k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 892k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |