| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 3524089944a7a4ed0e0a8395a10b9a7376df4595 |
| experiment-commit-time | 2026-03-30T15:19:14Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-31T12:55:07.292398892Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260331.43 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260331.43/0 |
| upload-time | 2026-03-31T19:48:52Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.5µs ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.2µs ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.7µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.8µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.22GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.63GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.35GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.57GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.22GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.25GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.50GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.09GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.58GB ± 9% |
| [Geomean] | 5.62GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.73GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.31GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.06GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.62GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.13GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.38GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.62GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 454M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 557M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 286M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 451M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 541M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 309M ±12% |
| [Geomean] | 420M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.56G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.3G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.0G ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.89G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.2G ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.1G ±20% |
| [Geomean] | 11.5G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 351M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 367M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 229M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 365M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 203M ±30% |
| [Geomean] | 302M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 899M ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.00G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 430M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 882M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.10G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 527M ±34% |
| [Geomean] | 764M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.46G ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.74G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.79G ±141% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.97G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.88G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.60G ±64% |
| [Geomean] | 3.90G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 10.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.06k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.05k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 3% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 656k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 424k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 667k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.0k ± 3% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 165M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 171M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 234M ± 4% |
| [Geomean] | 198M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.2G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.4G ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.1G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.6G ±74% |
| [Geomean] | 14.4G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 125M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 211M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 130M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 172M ±34% |
| [Geomean] | 156M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 301M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 329M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 317M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 315M ±10% |
| [Geomean] | 315M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 925M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 736M ±164% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.53G ±128% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.25G ±127% |
| [Geomean] | 1.24G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.08k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.08k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 2% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 425k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 425k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 2% |
| [Geomean] | 720k |