| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_tip |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-31T15:27:16.158830674Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260331.44 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260331.44/0 |
| upload-time | 2026-03-31T20:48:34Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.07GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.26GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.16GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.26GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.17GB ± 8% |
| [Geomean] | 3.06GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.34GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.03GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.50GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.35GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.99GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.16GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.42GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.28GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.38GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.53GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.31GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.30GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.17GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.0M ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.40M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.18M ±49% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 21.6M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.39M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.51M ±14% |
| [Geomean] | 8.35M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.34G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.15G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 899M ±49% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.05G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.15G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 828M ±30% |
| [Geomean] | 1.73G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.85M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.26M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.20M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.85M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.27M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.20M ± 0% |
| [Geomean] | 1.73M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 131M ±194% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.40M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.52M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 7.24M ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.41M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.51M ±17% |
| [Geomean] | 6.39M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 243M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.42M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 7.40M ±49% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 235M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.16M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 16.8M ±236% |
| [Geomean] | 23.4M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.2k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 8.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 89.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.69M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 89.2k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.91M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.84M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.93M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.23M ±21% |
| [Geomean] | 2.71M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.09G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 896M ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.09G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 813M ±32% |
| [Geomean] | 964M |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 630k ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 533k ±50% |
| [Geomean] | 559k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.23M |