| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | db6661a2fd321d4af14efc48492144f86bb50c93 |
| experiment-commit-time | 2026-03-31T15:30:49Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-31T15:36:49.978623958Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260331.45 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260331.45/0 |
| upload-time | 2026-03-31T20:55:50Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.03GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.25GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.21GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.02GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.23GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.17GB ± 4% |
| [Geomean] | 3.06GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.48GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.33GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.05GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.42GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.34GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.06GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.16GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.43GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.35GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.34GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.40GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.22GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.37GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.16GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 29.1M ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.07M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.01M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 21.0M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.10M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.05M ±33% |
| [Geomean] | 7.98M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.10G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 986M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.03G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 990M ±36% |
| [Geomean] | 1.79G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.04M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.70M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.33M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.06M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.70M ± 6% |
| [Geomean] | 1.33M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 71.1M ±230% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.76M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.57M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 3.61M ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.63M ±10% |
| [Geomean] | 4.20M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 242M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.08M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 18.9M ±243% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 239M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.13M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 9.28M ±182% |
| [Geomean] | 21.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.51k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 89.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 511k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.93M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.10M ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.91M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.26M ±50% |
| [Geomean] | 3.05M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.07G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 983M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.10G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 986M ±36% |
| [Geomean] | 1.03G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 633k ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 625k ±36% |
| [Geomean] | 583k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |