| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_tip |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-31T15:28:48.252702604Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260331.46 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260331.46/0 |
| upload-time | 2026-03-31T21:05:44Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3µs ± 0% |
| [Geomean] | 39.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.23GB ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.06GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.56GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.12GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.22GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.10GB ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.19GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.39GB ±15% |
| [Geomean] | 4.96GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.24GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.22GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.13GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.25GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.59GB ±11% |
| [Geomean] | 7.18GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 224M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 231M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.7M ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 224M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 234M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.76M ± 8% |
| [Geomean] | 79.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.50G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.0G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 956M ±118% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.91G ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.4G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 223M ±47% |
| [Geomean] | 3.38G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 198M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 167M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.70M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 192M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 157M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.71M ±11% |
| [Geomean] | 44.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 381M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.8M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 374M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 37.2M ± 7% |
| [Geomean] | 186M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.42G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.40G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 111M ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.67G ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.03G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.6M ± 4% |
| [Geomean] | 780M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.7k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.6k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 0% |
| [Geomean] | 7.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 776k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 768k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 90.1k ± 0% |
| [Geomean] | 448k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 139M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.20M ±101% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 140M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.32M ±12% |
| [Geomean] | 24.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.0G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 949M ±119% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.1G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 222M ±47% |
| [Geomean] | 2.44G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 118M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 100M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.71M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 205M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 42.7M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 198M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.5M ±14% |
| [Geomean] | 74.2M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 528M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 81.6M ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 843M ±123% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 36.4M ± 9% |
| [Geomean] | 191M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.5k ± 0% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 774k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 767k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71M ± 0% |
| [Geomean] | 1.15M |