| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | e3a10fe3749eea3d7d5f284c3a1e57479131176f |
| experiment-commit-time | 2026-03-31T22:18:14Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-31T22:51:19.597210905Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260401.10 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260401.10/0 |
| upload-time | 2026-04-01T04:11:56Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.1µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.6µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.04GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.26GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.17GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.06GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.24GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.17GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.05GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.36GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.01GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.34GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.03GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.17GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.34GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.34GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.22GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.34GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.17GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 32.1M ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.20M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.97M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 34.3M ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.09M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.16M ±21% |
| [Geomean] | 8.54M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.17G ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 832M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.30G ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 980M ±21% |
| [Geomean] | 1.76G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.36M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.10M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.37M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.10M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.84M ± 9% |
| [Geomean] | 1.40M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 95.2M ±155% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.82M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 118M ±107% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.81M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.86M ± 9% |
| [Geomean] | 8.16M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 243M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.33M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.62M ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 256M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.19M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 17.7M ±231% |
| [Geomean] | 20.7M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 89.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.98M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.16M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.95M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.12M ±36% |
| [Geomean] | 2.77M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.12G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 825M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.11G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 950M ±22% |
| [Geomean] | 994M |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 550k ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 500k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 600k ±33% |
| [Geomean] | 544k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.3k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.70M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.23M |