| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 328950b13c79cbc3ce429318583385e96a710389 |
| experiment-commit-time | 2026-03-31T23:41:58Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-01T00:18:25.947856777Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260401.13 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260401.13/0 |
| upload-time | 2026-04-01T05:53:21Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.16GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.57GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.11GB ±33% |
| [Geomean] | 3.68GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.34GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.23GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.21GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.12GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.86GB ±35% |
| [Geomean] | 5.15GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.44GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.19GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.34GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.18GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.80GB ±18% |
| [Geomean] | 7.27GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 224M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 226M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.3M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 220M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 232M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.4M ±96% |
| [Geomean] | 88.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.80G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.2G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 994M ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.85G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 770M ±127% |
| [Geomean] | 3.98G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 191M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 161M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.54M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 186M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 159M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.53M ± 3% |
| [Geomean] | 42.4M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 339M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 374M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 73.8M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 374M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 59.1M ±77% |
| [Geomean] | 204M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.28G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.27G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 126M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.60G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.15G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 101M ±66% |
| [Geomean] | 840M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.8k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.0k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 779k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 769k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.5k ± 1% |
| [Geomean] | 450k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 137M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.82M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.14M ±137% |
| [Geomean] | 33.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.01G ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.3G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 767M ±128% |
| [Geomean] | 3.22G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 98.8M ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 102M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.49M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 196M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 53.6M ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 200M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 38.8M ±116% |
| [Geomean] | 95.0M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 966M ±164% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 99.2M ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 562M ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 72.8M ±84% |
| [Geomean] | 250M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 778k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 766k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |