| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 4f62ef0625628e52d56779803805ca125ce34230 |
| experiment-commit-time | 2026-03-31T23:42:03Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-01T01:11:45.340459884Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260401.17 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260401.17/0 |
| upload-time | 2026-04-01T08:04:47Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.8µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 73.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.1µs ± 4% |
| [Geomean] | 67.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.65GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.44GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.31GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.38GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.26GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.06GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.53GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.01GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.49GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.60GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.02GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.44GB ±14% |
| [Geomean] | 5.61GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.68GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.04GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.28GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.91GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.08GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.23GB ± 8% |
| [Geomean] | 7.63GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 449M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 551M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 302M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 438M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 579M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 294M ±13% |
| [Geomean] | 421M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.99G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.8G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.45G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.0G ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.1G ±14% |
| [Geomean] | 12.8G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 362M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 228M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 358M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 231M ± 9% |
| [Geomean] | 307M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 812M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.05G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 470M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 785M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.11G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 431M ±21% |
| [Geomean] | 729M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.25G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.59G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.15G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.27G ±76% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.56G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.20G ±107% |
| [Geomean] | 4.35G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.93k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.5k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.82k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 4% |
| [Geomean] | 4.34k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 684k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.4k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 690k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 409k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.3k ± 4% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 174M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 239M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 175M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 241M ± 6% |
| [Geomean] | 205M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.8G ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.3G ±63% |
| [Geomean] | 15.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 140M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 202M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 138M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 205M ±10% |
| [Geomean] | 168M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 334M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 332M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 339M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 329M ± 8% |
| [Geomean] | 333M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.48G ±91% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.81G ±100% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.00G ±141% |
| [Geomean] | 1.29G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.92k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.7k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.81k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.8k ± 3% |
| [Geomean] | 11.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 409k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 3% |
| [Geomean] | 698k |