| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 328950b13c79cbc3ce429318583385e96a710389 |
| experiment-commit-time | 2026-03-31T23:41:58Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-01T01:33:21.560931067Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260401.18 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260401.18/0 |
| upload-time | 2026-04-01T08:24:52Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.1µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.8µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.9µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.29GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.74GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.48GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.28GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.55GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.41GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.55GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.16GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.47GB ±10% |
| [Geomean] | 5.65GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.36GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.20GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.75GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.24GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.65GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 446M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 555M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 289M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 444M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 572M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 288M ±12% |
| [Geomean] | 417M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.45G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.3G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.1G ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.75G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.3G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.1G ±15% |
| [Geomean] | 11.5G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 346M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 359M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 228M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 351M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 361M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 209M ±28% |
| [Geomean] | 301M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 849M ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.08G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 423M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 815M ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 436M ±19% |
| [Geomean] | 724M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.78G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.44G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.70G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.58G ±73% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.68G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.12G ±55% |
| [Geomean] | 4.28G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.97k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.0k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 2% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 674k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.0k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 661k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.0k ± 2% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 183M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 233M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 161M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 234M ± 6% |
| [Geomean] | 200M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.3G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.5G ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.6G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.9G ±68% |
| [Geomean] | 14.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 137M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 201M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 123M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 183M ±31% |
| [Geomean] | 158M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 324M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 319M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 317M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 322M ± 9% |
| [Geomean] | 321M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.22G ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49G ±180% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 943M ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70G ±122% |
| [Geomean] | 1.31G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.97k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 2% |
| [Geomean] | 713k |