| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 87013ffec0a3cdd3ae8e21b688fdc5a6735058e9 |
| experiment-commit-time | 2026-04-01T01:42:56Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-01T03:05:23.244487296Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260401.20 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260401.20/0 |
| upload-time | 2026-04-01T08:45:37Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.2µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.1µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.90GB ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.54GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.44GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.31GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.12GB ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.87GB ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.01GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.62GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.09GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.51GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.00GB ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.55GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.86GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.54GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.48GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 56.5M ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.10M ±115% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.67M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 59.3M ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.72M ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.83M ±14% |
| [Geomean] | 11.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.50G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 757M ±139% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.10G ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.37G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.45G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.15G ± 5% |
| [Geomean] | 1.86G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 20.9M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.4M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.57M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 182M ±84% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.22M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 162M ±76% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.72M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.46M ± 2% |
| [Geomean] | 12.4M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 372M ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 19.4M ±225% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.15M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 398M ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 111M ±126% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.13M ± 9% |
| [Geomean] | 42.0M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.6k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.7k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 892k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.8k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.20M ±132% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.96M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.69M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.10M ± 6% |
| [Geomean] | 2.94M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 731M ±148% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.10G ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.35G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 6% |
| [Geomean] | 1.06G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 467k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.05M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 833k ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.33M ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 810k ±23% |
| [Geomean] | 985k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 891k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 885k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |