| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 085187dc17f9a335569780ab475fbbbb14d6fad0 |
| experiment-commit-time | 2026-03-31T22:05:12Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-03T13:42:08.81447661Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260403.40 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260403.40/0 |
| upload-time | 2026-04-03T19:20:15Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 48.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 48.3µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.04GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.25GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.98GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.40GB ±32% |
| [Geomean] | 3.77GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.12GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.22GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.26GB ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.06GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.11GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.40GB ±36% |
| [Geomean] | 5.26GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.16GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.13GB ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.10GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.05GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.24GB ±23% |
| [Geomean] | 7.27GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 239M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 252M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.7M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 238M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 246M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.7M ±64% |
| [Geomean] | 107M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.71G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.6G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.14G ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.02G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.7G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22G ±79% |
| [Geomean] | 4.79G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 201M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 151M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.66M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 207M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 158M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.68M ± 8% |
| [Geomean] | 43.9M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 369M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 404M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 85.1M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 366M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 379M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 94.3M ±56% |
| [Geomean] | 234M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.74G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.56G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 138M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.59G ±86% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.68G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 147M ±54% |
| [Geomean] | 1.03G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.7k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.22k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.24M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 737k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.24M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 735k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.9k ± 1% |
| [Geomean] | 433k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 146M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.1M ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 153M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.8M ±80% |
| [Geomean] | 45.6M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 17.8G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.15G ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.9G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21G ±76% |
| [Geomean] | 4.30G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 90.6M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 108M ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.45M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 202M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.5M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 212M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 72.3M ±70% |
| [Geomean] | 119M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.29G ±118% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 111M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 895M ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 121M ±67% |
| [Geomean] | 353M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 735k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 733k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.11M |