| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 4ce2612f21d2c32fc8a6f7bbd2c6c6c5b807f4fe |
| experiment-commit-time | 2026-04-02T20:18:04Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-02T20:50:04.248751603Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260403.5 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260403.5/0 |
| upload-time | 2026-04-03T02:26:48Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.3µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3µs ± 0% |
| [Geomean] | 38.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.18GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.56GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.30GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69GB ± 4% |
| [Geomean] | 3.59GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.44GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.21GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.33GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.47GB ±15% |
| [Geomean] | 5.04GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.51GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.14GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.15GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.39GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.22GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.75GB ± 8% |
| [Geomean] | 7.26GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 214M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 218M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.0M ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 219M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 222M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.72M ±11% |
| [Geomean] | 75.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.94G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 972M ±114% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.37G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.3G ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 151M ±72% |
| [Geomean] | 3.09G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 184M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 151M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.28M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 148M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.18M ±10% |
| [Geomean] | 39.7M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 341M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 351M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.2M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 342M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 364M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 31.9M ±12% |
| [Geomean] | 177M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.34G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.53G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 115M ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.69G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 57.5M ± 6% |
| [Geomean] | 728M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.1k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 1% |
| [Geomean] | 7.59k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.35M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 792k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 785k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.9k ± 0% |
| [Geomean] | 455k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 132M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.94M ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 128M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.02M ±19% |
| [Geomean] | 23.5M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.01G ±106% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.5G ±100% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 159M ±64% |
| [Geomean] | 2.30G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 99.4M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 93.5M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.38M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 196M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 45.3M ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 192M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.0M ±19% |
| [Geomean] | 71.1M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 762M ±111% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.1M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 428M ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.0M ±14% |
| [Geomean] | 176M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.5k ± 0% |
| [Geomean] | 19.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 790k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 781k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71M ± 0% |
| [Geomean] | 1.16M |