| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | caa169ee4804ba0dbe1c430e8e9a4d2940f5145b |
| experiment-commit-time | 2026-04-02T20:12:00Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-02T21:25:18.161426558Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260403.8 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260403.8/0 |
| upload-time | 2026-04-03T02:59:21Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.3µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3µs ± 0% |
| [Geomean] | 38.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.00GB ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.67GB ± 4% |
| [Geomean] | 3.51GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.45GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.80GB ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.31GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.34GB ±15% |
| [Geomean] | 4.89GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.54GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.13GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.82GB ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.46GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.18GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.54GB ± 9% |
| [Geomean] | 7.13GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 215M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 216M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.88M ±100% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 219M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 216M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.21M ± 9% |
| [Geomean] | 71.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.88G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 598M ±181% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.85G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.1G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 170M ±58% |
| [Geomean] | 2.75G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 186M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 151M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.85M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 160M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.80M ± 0% |
| [Geomean] | 43.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 359M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.6M ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 336M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 362M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 32.3M ±11% |
| [Geomean] | 169M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.38G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.12G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 84.7M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.53G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.02G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 59.2M ± 6% |
| [Geomean] | 681M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.1k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 1% |
| [Geomean] | 7.61k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.34M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 794k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 796k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.8k ± 1% |
| [Geomean] | 456k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 131M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.01M ±165% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 130M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.89M ±11% |
| [Geomean] | 20.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.1G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 586M ±175% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 157M ±30% |
| [Geomean] | 1.81G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 93.7M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 104M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.44M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 193M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.7M ±148% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 197M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.0M ±17% |
| [Geomean] | 62.5M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 725M ±94% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 57.7M ±118% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.06G ±165% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 32.3M ±11% |
| [Geomean] | 195M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.5k ± 0% |
| [Geomean] | 19.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 793k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 795k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71M ± 0% |
| [Geomean] | 1.16M |