| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 40ec033c33802cf6e1236ea8030d882338a457d5 |
| experiment-commit-time | 2026-04-02T22:26:52Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-02T22:32:28.315203658Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260403.9 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260403.9/0 |
| upload-time | 2026-04-03T04:14:09Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.5µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.66GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.16GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.41GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.35GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.98GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.22GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.21GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.07GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.58GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.45GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.53GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.5GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.80GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.57GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.60GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 59.3M ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.39M ±91% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.00M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 62.1M ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.64M ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.64M ± 6% |
| [Geomean] | 12.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.79G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 976M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.22G ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.42G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.42G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.16G ± 7% |
| [Geomean] | 1.99G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.2M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.70M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.8M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.75M ± 3% |
| [Geomean] | 3.54M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 173M ±103% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.73M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 196M ±132% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.71M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.44M ± 2% |
| [Geomean] | 12.8M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 372M ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 87.5M ±188% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.93M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 429M ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 30.9M ±158% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.91M ±15% |
| [Geomean] | 43.4M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.5k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 891k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.72M ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.33M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.84M ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11M ± 7% |
| [Geomean] | 3.23M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 939M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.22G ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.38G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.15G ± 7% |
| [Geomean] | 1.16G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 482k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.07M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 770k ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.22M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 778k ±16% |
| [Geomean] | 942k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 889k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 882k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |