| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 16b01d5362794110376c23e83f386b9e413e2464 |
| experiment-commit-time | 2026-04-03T20:23:46Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-03T23:36:35.666477969Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260404.14 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260404.14/0 |
| upload-time | 2026-04-04T06:25:19Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.8µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.2µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.74GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.46GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.73GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.31GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.65GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.02GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.40GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.57GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.28GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.55GB ± 8% |
| [Geomean] | 5.67GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.80GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.14GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.19GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.73GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.34GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.33GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.68GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 444M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 556M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 282M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 438M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 550M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 281M ±16% |
| [Geomean] | 410M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.05G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.90G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.0G ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.29G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.2G ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.4G ±14% |
| [Geomean] | 11.5G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 351M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 377M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 213M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 336M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 349M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 203M ±36% |
| [Geomean] | 296M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 805M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 973M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 431M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 859M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 426M ±22% |
| [Geomean] | 710M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.50G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.01G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.16G ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.27G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.28G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.67G ±101% |
| [Geomean] | 3.85G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.05k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 3% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 663k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 669k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.0k ± 3% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 167M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 232M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 177M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 232M ± 2% |
| [Geomean] | 200M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.43G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.5G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.7G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.9G ±78% |
| [Geomean] | 14.3G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 132M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 190M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 126M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 176M ±38% |
| [Geomean] | 154M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 344M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 324M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 315M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 311M ± 8% |
| [Geomean] | 323M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 902M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 893M ±126% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.10G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.16G ±124% |
| [Geomean] | 1.18G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.06k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.5k ± 2% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 424k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 2% |
| [Geomean] | 721k |