| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 583ed06a2b82cf7437b37b2fc1fd2c772d7de420 |
| experiment-commit-time | 2026-04-03T20:23:57Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-04T01:39:13.680769475Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260404.16 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260404.16/0 |
| upload-time | 2026-04-04T07:18:27Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 48.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.79GB ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.02GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.24GB ±28% |
| [Geomean] | 3.60GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.21GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.85GB ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.13GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.30GB ±29% |
| [Geomean] | 5.15GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.26GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.86GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.18GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.14GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.26GB ±12% |
| [Geomean] | 7.24GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 237M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 248M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.4M ±104% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 238M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 247M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.9M ±63% |
| [Geomean] | 96.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.46G ±73% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.9G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 721M ±235% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.50G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.6G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.15G ±110% |
| [Geomean] | 4.63G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 201M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 155M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.47M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 206M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 150M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.56M ±13% |
| [Geomean] | 42.7M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 371M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 409M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 59.5M ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 375M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 388M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 84.5M ±50% |
| [Geomean] | 219M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.83G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.00G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 101M ±91% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.35G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.77G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 145M ±55% |
| [Geomean] | 940M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.25k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.25M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 743k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.24M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 737k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 2% |
| [Geomean] | 435k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 139M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.04M ±147% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 147M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.9M ±79% |
| [Geomean] | 36.9M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 17.3G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 721M ±217% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 17.1G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.16G ±83% |
| [Geomean] | 3.97G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 86.6M ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 92.9M ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.19M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 202M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 40.1M ±130% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 204M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.3M ±66% |
| [Geomean] | 102M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 828M ±103% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 75.5M ±122% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.37G ±174% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 121M ±65% |
| [Geomean] | 319M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 742k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 736k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.12M |