| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 7b5ba1f8ae661d4750a05e3908e0903cf9249a3b |
| experiment-commit-time | 2026-04-03T20:21:42Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-04T03:00:47.753993235Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260404.18 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260404.18/0 |
| upload-time | 2026-04-04T08:20:51Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.7µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.7µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.03GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.25GB ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.19GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.04GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.25GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.17GB ± 4% |
| [Geomean] | 3.06GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.35GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.01GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.34GB ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.99GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.15GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.33GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.29GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.37GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.25GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.33GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.14GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 29.4M ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.27M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.09M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 29.4M ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.30M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.18M ±45% |
| [Geomean] | 8.65M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.21G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.16G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 950M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.93G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 987M ±43% |
| [Geomean] | 1.79G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.53M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.00M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.54M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.00M ± 0% |
| [Geomean] | 1.54M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 70.7M ±232% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.00M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.05M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 73.0M ±222% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.00M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.03M ± 2% |
| [Geomean] | 7.59M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 238M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.58M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.12M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 243M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.56M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 13.8M ±188% |
| [Geomean] | 19.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.0k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 89.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 89.0k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.95M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.93M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.96M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.07M ±56% |
| [Geomean] | 2.98M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.11G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 936M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.11G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 987M ±43% |
| [Geomean] | 1.03G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 500k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 600k ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 622k ±45% |
| [Geomean] | 569k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.2k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.2k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |