| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 7b5ba1f8ae661d4750a05e3908e0903cf9249a3b |
| experiment-commit-time | 2026-04-03T20:21:42Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-04T03:43:50.00136443Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260404.20 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260404.20/0 |
| upload-time | 2026-04-04T09:27:03Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.66GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.05GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.42GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.15GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.42GB ± 4% |
| [Geomean] | 3.26GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.11GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.08GB ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.06GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.08GB ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.18GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.07GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.48GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.3GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.25GB ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.57GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.36GB ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.53GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.47GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 59.1M ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.16M ±93% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.80M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 57.7M ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.40M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.76M ±14% |
| [Geomean] | 12.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.53G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.04G ±145% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.80G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.40G ±140% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.09G ±17% |
| [Geomean] | 1.97G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.4M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.23M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.79M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.8M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.79M ± 6% |
| [Geomean] | 3.58M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 208M ±94% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.67M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 189M ±130% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.45M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.47M ± 5% |
| [Geomean] | 13.1M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 397M ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 104M ±117% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.27M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 373M ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 64.7M ±263% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.26M ±17% |
| [Geomean] | 51.3M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 891k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 884k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.82M ±106% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.14M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.81M ±115% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.95M ±19% |
| [Geomean] | 3.16M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.00G ±143% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.37G ±145% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.09G ±17% |
| [Geomean] | 1.14G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 473k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.33M ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 812k ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.29M ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 880k ±14% |
| [Geomean] | 1.05M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 887k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |