| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 081aa64e610b175e295159c2117f25ecf49953ed |
| experiment-commit-time | 2026-04-04T05:25:40Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-04T06:33:57.897739616Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260404.25 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260404.25/0 |
| upload-time | 2026-04-04T12:06:50Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.12GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.91GB ±42% |
| [Geomean] | 3.62GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.26GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.90GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.23GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.75GB ±36% |
| [Geomean] | 5.02GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.36GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.95GB ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.25GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.89GB ±14% |
| [Geomean] | 7.21GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 217M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 223M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.3M ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 215M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 217M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.4M ±122% |
| [Geomean] | 80.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.85G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.5G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 795M ±128% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.04G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 549M ±205% |
| [Geomean] | 3.62G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 187M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 160M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.73M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 181M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 160M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.73M ±10% |
| [Geomean] | 43.2M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 357M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 54.1M ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 332M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 364M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.5M ±90% |
| [Geomean] | 182M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.39G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.44G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 99.0M ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.69G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.08G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.3M ±71% |
| [Geomean] | 776M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.4k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.58k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 786k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.34M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 791k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.6k ± 1% |
| [Geomean] | 455k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 132M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.23M ±126% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.62M ±195% |
| [Geomean] | 28.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.5G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 784M ±122% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 531M ±203% |
| [Geomean] | 2.82G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 104M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 106M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.62M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 196M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.1M ±102% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 199M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 26.4M ±146% |
| [Geomean] | 76.4M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 852M ±136% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 70.0M ±92% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.18G ±104% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.9M ±93% |
| [Geomean] | 258M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 1% |
| [Geomean] | 19.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 784k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 790k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.16M |