| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 081aa64e610b175e295159c2117f25ecf49953ed |
| experiment-commit-time | 2026-04-04T05:25:40Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-04T05:33:31.052552113Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260404.26 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260404.26/0 |
| upload-time | 2026-04-04T12:24:30Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.9µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.2µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.3µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.70GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.44GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.31GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.72GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.62GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.11GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.64GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.68GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.07GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.34GB ±12% |
| [Geomean] | 5.66GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.64GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.23GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.37GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.69GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.18GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.15GB ±11% |
| [Geomean] | 7.64GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 446M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 544M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 277M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 436M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 547M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 279M ±11% |
| [Geomean] | 406M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.95G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.3G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.6G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.68G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.2G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.7G ±120% |
| [Geomean] | 10.9G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 358M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 203M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 356M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 203M ±34% |
| [Geomean] | 294M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 839M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.00G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 399M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 856M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.06G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 416M ±17% |
| [Geomean] | 708M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.81G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.68G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.25G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.27G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.71G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.51G ±92% |
| [Geomean] | 3.83G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.01k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 3% |
| [Geomean] | 4.39k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 676k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.5k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 674k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.4k ± 3% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 183M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 231M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 179M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 231M ± 4% |
| [Geomean] | 205M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.1G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 24.4G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.6G ±80% |
| [Geomean] | 14.6G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 137M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 179M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 142M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 177M ±36% |
| [Geomean] | 158M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 345M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 306M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 341M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 317M ±11% |
| [Geomean] | 327M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.20G ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.41G ±119% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.17G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71G ±128% |
| [Geomean] | 1.36G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.05k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4k ± 2% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 2% |
| [Geomean] | 718k |