| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 0a36b58888cc41b276362673f70be87efd7e55ad |
| experiment-commit-time | 2026-04-03T20:21:37Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-04T07:42:45.219991177Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260404.28 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260404.28/0 |
| upload-time | 2026-04-04T13:02:56Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.03GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.28GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.22GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.26GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.24GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.43GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.37GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.02GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.52GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.35GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.01GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.16GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.40GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.36GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.44GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.37GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.16GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 21.8M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.50M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.64M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 31.9M ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.40M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.54M ±28% |
| [Geomean] | 8.69M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.03G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 973M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.97G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 983M ±37% |
| [Geomean] | 1.78G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.95M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.37M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.32M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.01M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.37M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.36M ± 7% |
| [Geomean] | 1.85M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 6.80M ±100% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.45M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.43M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 95.9M ±154% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.59M ±14% |
| [Geomean] | 6.01M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 232M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.50M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 11.4M ±184% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 244M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.30M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 14.0M ±156% |
| [Geomean] | 23.7M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 89.0k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.04M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.10M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.01M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.06M ±41% |
| [Geomean] | 3.05M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 966M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.11G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 976M ±37% |
| [Geomean] | 1.04G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 633k ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 620k ±45% |
| [Geomean] | 587k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |