| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 7b5ba1f8ae661d4750a05e3908e0903cf9249a3b |
| experiment-commit-time | 2026-04-03T20:21:42Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-04T06:28:53.782368288Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260404.29 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260404.29/0 |
| upload-time | 2026-04-04T13:20:02Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.3µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 91.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 67.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.72GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.44GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.38GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.32GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.62GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.15GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.60GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.13GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.51GB ±10% |
| [Geomean] | 5.72GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.84GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.27GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.43GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.81GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.23GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.31GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.74GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 448M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 553M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 283M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 449M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 574M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 304M ± 3% |
| [Geomean] | 420M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.48G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.2G ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.3G ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.35G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.3G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.0G ±64% |
| [Geomean] | 11.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 361M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 176M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 357M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 386M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 206M ±31% |
| [Geomean] | 293M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 872M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.09G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 416M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 798M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.05G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 461M ±20% |
| [Geomean] | 731M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.91G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.03G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.33G ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.31G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.36G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.00G ±40% |
| [Geomean] | 4.13G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.96k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.0k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.93k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 3% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 673k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 658k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.4k ± 2% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 182M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 230M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 164M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 234M ± 5% |
| [Geomean] | 200M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.2G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 25.1G ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.1G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.9G ±79% |
| [Geomean] | 15.8G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 140M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 151M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 134M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 179M ±39% |
| [Geomean] | 150M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 345M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 297M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 327M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 324M ±17% |
| [Geomean] | 323M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.13G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.29G ±100% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.18G ±127% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.81G ±107% |
| [Geomean] | 1.53G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.97k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.92k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 1% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 1% |
| [Geomean] | 714k |