| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | b9c77f8c00b09d3d17e603fa576e0148e501bd70 |
| experiment-commit-time | 2026-04-03T17:10:16Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-04T11:00:04.454391684Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260404.34 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260404.34/0 |
| upload-time | 2026-04-04T16:20:27Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.27GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.20GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.27GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.19GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.36GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.06GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.58GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.33GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.03GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.19GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.42GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.30GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.42GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.21GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.35GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.18GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.0M ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.90M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.65M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 38.6M ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.35M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.82M ±24% |
| [Geomean] | 9.91M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.21G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.32G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.00G ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.25G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.16G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.02G ±28% |
| [Geomean] | 1.87G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.07M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.12M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.40M ± 0% |
| [Geomean] | 1.92M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 116M ±102% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.48M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.56M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 141M ±96% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.59M ± 6% |
| [Geomean] | 10.4M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 246M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.68M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 14.2M ±136% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 253M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.80M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 20.0M ±120% |
| [Geomean] | 27.1M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.62M ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.22M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.98M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.27M ±42% |
| [Geomean] | 3.26M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.27G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.00G ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.12G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.00G ±30% |
| [Geomean] | 1.09G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 612k ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 667k ±40% |
| [Geomean] | 593k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 883k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |