| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | b9c77f8c00b09d3d17e603fa576e0148e501bd70 |
| experiment-commit-time | 2026-04-03T17:10:16Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-04T11:44:48.328056785Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260404.35 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260404.35/0 |
| upload-time | 2026-04-04T17:28:04Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 37.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.1µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.58GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.03GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.43GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.32GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.91GB ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.02GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.06GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.11GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.61GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.06GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.52GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 9.84GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.24GB ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.54GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.04GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.54GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.51GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 60.4M ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.22M ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.87M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 55.8M ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.49M ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.77M ±10% |
| [Geomean] | 11.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.88G ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 939M ±122% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.58G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.48G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.16G ±10% |
| [Geomean] | 1.98G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 22.4M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.25M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.87M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.5M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.25M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.85M ± 3% |
| [Geomean] | 3.71M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 179M ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.32M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.57M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 171M ±155% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.57M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.56M ± 2% |
| [Geomean] | 12.6M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 267M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 75.9M ±231% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.40M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 290M ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 89.7M ±162% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.43M ± 6% |
| [Geomean] | 46.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.0k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.7k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.43k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.62M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 890k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.70M ±122% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.08M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.00M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11M ± 7% |
| [Geomean] | 3.19M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 921M ±126% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.13G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.43G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.16G ±10% |
| [Geomean] | 1.15G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 479k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.13M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 820k ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.62M ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 810k ±23% |
| [Geomean] | 1.05M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 889k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |