| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 142f2376017887a3ed02dc1bc91542d39cfe2ecd |
| experiment-commit-time | 2026-04-03T17:10:30Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-04T12:28:58.516948347Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260404.40 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260404.40/0 |
| upload-time | 2026-04-04T19:20:40Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 86.8µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.8µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.7µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.8µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.66GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.46GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.33GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.65GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.24GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.65GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.05GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.63GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.56GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.09GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.45GB ±11% |
| [Geomean] | 5.67GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.85GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.18GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.43GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.70GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.15GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.31GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.70GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 434M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 558M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 265M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 436M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 565M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 285M ±11% |
| [Geomean] | 406M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.62G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.5G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.8G ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.05G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.6G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.2G ± 8% |
| [Geomean] | 12.0G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 373M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 187M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 378M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 228M ±12% |
| [Geomean] | 299M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 772M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 973M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 378M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 795M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.06G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 414M ±13% |
| [Geomean] | 681M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.56G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.34G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.14G ±131% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.45G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.51G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.82G ±100% |
| [Geomean] | 4.10G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.5k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.07k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 3% |
| [Geomean] | 4.41k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 693k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 424k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.6k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 685k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.1k ± 3% |
| [Geomean] | 265k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 168M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 228M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 180M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 234M ± 4% |
| [Geomean] | 201M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.7G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 29.7G ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.0G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.1G ±61% |
| [Geomean] | 16.6G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 126M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 162M ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 131M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 205M ±10% |
| [Geomean] | 153M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 308M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 308M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 322M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 331M ± 9% |
| [Geomean] | 317M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 822M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07G ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.19G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 501M ±10% |
| [Geomean] | 851M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.07k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 424k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 2% |
| [Geomean] | 715k |