| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | ae1edbeb2f77c8242ab7adf57b2449ae4740544d |
| experiment-commit-time | 2026-04-03T17:09:56Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-04T14:53:14.37588934Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260404.42 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260404.42/0 |
| upload-time | 2026-04-04T20:35:34Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.64GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.54GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.41GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.41GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.11GB ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.07GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.98GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.07GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.64GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.1GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.06GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.50GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.67GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 54.5M ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.39M ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.71M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 54.2M ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.32M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.98M ±39% |
| [Geomean] | 12.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.66G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.52G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.74G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.45G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.18G ±25% |
| [Geomean] | 2.14G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.2M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.73M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.3M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.75M ± 3% |
| [Geomean] | 3.54M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 182M ±139% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.89M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 135M ±74% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.79M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.40M ± 0% |
| [Geomean] | 12.2M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 350M ±92% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 120M ±138% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.09M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 361M ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 111M ±112% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.04M ±16% |
| [Geomean] | 55.0M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 882k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.44M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.89M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.35M ±43% |
| [Geomean] | 3.66M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.60G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.40G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.18G ±25% |
| [Geomean] | 1.32G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.52M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 820k ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.35M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 789k ±14% |
| [Geomean] | 1.07M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 882k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |