| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | cafe443251e5c0bd95849a0bd18c014530f3118c |
| experiment-commit-time | 2026-03-31T22:05:08Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-04T15:12:42.379058736Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260404.44 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260404.44/0 |
| upload-time | 2026-04-04T20:54:19Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.53GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.15GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.42GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.34GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.88GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.60GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.99GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.24GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.06GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.54GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.1GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.57GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.1GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.43GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.54GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.57GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 57.9M ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.25M ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.74M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 62.7M ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.17M ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.66M ± 9% |
| [Geomean] | 11.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.93G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.48G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.02G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 960M ±103% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.13G ±11% |
| [Geomean] | 2.01G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 22.0M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.4M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.66M ± 4% |
| [Geomean] | 3.50M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 167M ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.85M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.26M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 232M ±88% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.50M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.28M ± 5% |
| [Geomean] | 12.8M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 259M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 80.1M ±162% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.11M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 376M ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 15.4M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.80M ±11% |
| [Geomean] | 35.1M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.43k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 891k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.03M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.03M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.61M ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.07M ±12% |
| [Geomean] | 3.15M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.44G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.13G ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 908M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.12G ±10% |
| [Geomean] | 1.14G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 570k ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 484k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.45M ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 830k ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.18M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 830k ±45% |
| [Geomean] | 1.04M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 883k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 889k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |