| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 974764364aa09a34cad2d74a6b7c52c12a136ea3 |
| experiment-commit-time | 2026-03-31T19:38:51Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-04T17:47:06.760975297Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260404.48 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260404.48/0 |
| upload-time | 2026-04-04T23:22:10Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3µs ± 0% |
| [Geomean] | 38.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.12GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.67GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.41GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.25GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.31GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.32GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.49GB ±10% |
| [Geomean] | 4.76GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.39GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.51GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.43GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.87GB ±11% |
| [Geomean] | 7.12GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 218M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 221M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.23M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 221M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 226M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.35M ± 4% |
| [Geomean] | 67.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.37G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.9G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 166M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.93G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.9G ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 191M ±36% |
| [Geomean] | 2.37G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 189M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 158M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 161M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.84M ± 2% |
| [Geomean] | 44.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 341M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 367M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 32.4M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 364M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.2M ± 8% |
| [Geomean] | 159M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.67G ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.83G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 58.9M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.53G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.43G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 59.0M ± 4% |
| [Geomean] | 664M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.56k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.33M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 792k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 90.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 781k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.6k ± 1% |
| [Geomean] | 454k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 131M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.93M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 134M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.96M ± 8% |
| [Geomean] | 16.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 145M ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.4G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 178M ±41% |
| [Geomean] | 1.37G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 93.2M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 110M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.52M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 195M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.3M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 200M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.6M ±11% |
| [Geomean] | 53.5M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.01G ±138% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 32.5M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 861M ±150% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 32.9M ± 8% |
| [Geomean] | 175M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.5k ± 0% |
| [Geomean] | 19.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 790k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 779k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71M ± 0% |
| [Geomean] | 1.16M |