| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | d5b6d583c16f60e4a2f80f8b0fe78abab503f84c |
| experiment-commit-time | 2026-03-31T18:01:16Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-04T23:17:56.107471837Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260405.11 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260405.11/0 |
| upload-time | 2026-04-05T04:59:22Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.62GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.52GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.42GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.65GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.56GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.43GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.41GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.03GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.21GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.68GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.06GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.67GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.1GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.10GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.4GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.08GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.48GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.71GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 58.6M ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.90M ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.82M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 50.3M ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.80M ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.61M ± 9% |
| [Geomean] | 11.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.99G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.43G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.13G ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.66G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.78G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.11G ±16% |
| [Geomean] | 2.19G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.8M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.70M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.5M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.73M ± 4% |
| [Geomean] | 3.52M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 174M ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.56M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 107M ±127% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.73M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.44M ± 2% |
| [Geomean] | 11.5M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 265M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 59.3M ±183% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.41M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 354M ±80% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 127M ±138% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.18M ±20% |
| [Geomean] | 48.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 28.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.69M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 885k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.9k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.97M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.02M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.58M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.00M ±13% |
| [Geomean] | 3.58M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.39G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.13G ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.73G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.11G ±15% |
| [Geomean] | 1.32G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.50M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 950k ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.42M ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 850k ±41% |
| [Geomean] | 1.15M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 883k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |