| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | d6492e284b61c8be4bfce5ee0ca907f4df5deb72 |
| experiment-commit-time | 2026-03-31T18:01:13Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-04T23:26:29.337463297Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260405.12 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260405.12/0 |
| upload-time | 2026-04-05T04:59:51Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.67GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.07GB ±36% |
| [Geomean] | 3.54GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.33GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.21GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.38GB ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.92GB ±29% |
| [Geomean] | 4.91GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.38GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.68GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.35GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.17GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.96GB ±16% |
| [Geomean] | 7.17GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 216M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 226M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.09M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 217M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 226M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.7M ±87% |
| [Geomean] | 74.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.76G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.4G ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 139M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.28G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 761M ±129% |
| [Geomean] | 2.80G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 188M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 167M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.74M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 188M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 155M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.77M ± 8% |
| [Geomean] | 43.7M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 341M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 376M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 32.1M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 342M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 372M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 54.7M ±69% |
| [Geomean] | 175M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.28G ±99% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.98G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 57.1M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.45G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.50G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 97.9M ±71% |
| [Geomean] | 691M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.2k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.57k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.33M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 784k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 787k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 2% |
| [Geomean] | 454k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 134M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.95M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 131M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.47M ±126% |
| [Geomean] | 21.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.5G ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 132M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.5G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 750M ±133% |
| [Geomean] | 1.90G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 111M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 96.5M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.57M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.4M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 197M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 34.8M ±105% |
| [Geomean] | 66.7M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 679M ±127% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 32.4M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 988M ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 69.9M ±92% |
| [Geomean] | 197M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 783k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 786k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.16M |