| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | d6492e284b61c8be4bfce5ee0ca907f4df5deb72 |
| experiment-commit-time | 2026-03-31T18:01:13Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-05T02:25:37.489099847Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260405.16 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260405.16/0 |
| upload-time | 2026-04-05T08:07:13Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.17GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.06GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.41GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.27GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.07GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.22GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.93GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.19GB ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.07GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.49GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.3GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.55GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.52GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.0GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.36GB ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.55GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.49GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 57.7M ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.81M ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.07M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 53.5M ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.49M ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.80M ± 6% |
| [Geomean] | 11.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.91G ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.06G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.15G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.74G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 803M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.18G ± 3% |
| [Geomean] | 1.84G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.4M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.23M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.84M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.1M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.83M ± 4% |
| [Geomean] | 3.62M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 197M ±104% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.51M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.56M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 134M ±88% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.40M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 12.2M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 347M ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 95.1M ±138% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.33M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 341M ±77% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 62.5M ±182% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.30M ± 9% |
| [Geomean] | 48.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 890k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 893k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.97M ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.22M ±82% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.19M ± 4% |
| [Geomean] | 2.84M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.01G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.15G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 742M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.18G ± 3% |
| [Geomean] | 1.01G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 473k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.22M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 800k ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.14M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 822k ±15% |
| [Geomean] | 979k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 888k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 891k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |