| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | d9fbe4c90d956f7835224f4de1afcf799e8cc3ed |
| experiment-commit-time | 2026-03-31T17:58:48Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-05T03:11:08.176341368Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260405.19 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260405.19/0 |
| upload-time | 2026-04-05T08:30:44Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.8µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.26GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.16GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.25GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.17GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.06GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.34GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.02GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.34GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.03GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.17GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.39GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.35GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.53GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.22GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.33GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.19GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 29.1M ±72% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.24M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.06M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 34.2M ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.04M ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.02M ±25% |
| [Geomean] | 9.02M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.01G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.16G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 899M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.18G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.16G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 896M ±27% |
| [Geomean] | 1.74G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.56M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.09M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.57M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.10M ± 5% |
| [Geomean] | 1.58M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 78.1M ±190% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.05M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.04M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 113M ±108% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.04M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.03M ± 2% |
| [Geomean] | 8.35M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 237M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.62M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 12.6M ±167% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 243M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.56M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.89M ±38% |
| [Geomean] | 19.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.0k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.68M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 89.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 89.1k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.99M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.85M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.96M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.86M ±40% |
| [Geomean] | 2.91M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.11G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 893M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.11G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 882M ±29% |
| [Geomean] | 994M |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 638k ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 500k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 580k ±31% |
| [Geomean] | 559k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |