| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | d5b6d583c16f60e4a2f80f8b0fe78abab503f84c |
| experiment-commit-time | 2026-03-31T18:01:16Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-04T19:08:38.612244811Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260405.2 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260405.2/0 |
| upload-time | 2026-04-05T00:27:31Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.03GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.26GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.25GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.28GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.26GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.35GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.52GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.35GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.02GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.17GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.42GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.15GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.42GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.41GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.37GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.29GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.15GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 21.5M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.44M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.18M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 29.3M ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.37M ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.39M ±22% |
| [Geomean] | 8.91M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.89G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.16G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.08G ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.95G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.40G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 946M ±26% |
| [Geomean] | 1.85G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.13M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.43M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.14M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.45M ± 2% |
| [Geomean] | 1.94M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 62.2M ±264% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.52M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.70M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 76.2M ±197% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.53M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.72M ±13% |
| [Geomean] | 8.64M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 233M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.66M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 19.3M ±205% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 235M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.81M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 7.04M ±26% |
| [Geomean] | 23.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.4k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.0k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.51k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 886k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 89.0k ± 1% |
| [Geomean] | 511k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.97M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.55M ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.39M ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.98M ±40% |
| [Geomean] | 3.21M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.11G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.08G ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.34G ±81% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 933M ±28% |
| [Geomean] | 1.11G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 690k ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 590k ±36% |
| [Geomean] | 590k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |