| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 836b0984ee0b930c02ca62f9e8801f1016c9b253 |
| experiment-commit-time | 2026-03-31T22:09:29Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-05T03:08:43.869290712Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260405.22 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260405.22/0 |
| upload-time | 2026-04-05T09:57:37Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.4µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 86.2µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 65.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.71GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.66GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.54GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.16GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.29GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.70GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.38GB ±12% |
| [Geomean] | 5.62GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.72GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.27GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.09GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.94GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.34GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.17GB ± 9% |
| [Geomean] | 7.66GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 429M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 551M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 291M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 439M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 549M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 294M ±13% |
| [Geomean] | 412M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.11G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.1G ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.59G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.2G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.2G ±45% |
| [Geomean] | 11.2G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 342M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 340M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 225M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 342M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 373M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 231M ± 9% |
| [Geomean] | 303M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 818M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.08G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 431M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 836M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.05G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 462M ± 9% |
| [Geomean] | 732M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.33G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.44G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.56G ±110% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.24G ±82% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.32G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.94G ±92% |
| [Geomean] | 3.86G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.5k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.04k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.6k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.03k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 2% |
| [Geomean] | 4.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 688k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 697k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.9k ± 2% |
| [Geomean] | 267k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 178M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 232M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 169M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 232M ± 3% |
| [Geomean] | 201M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.1G ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.0G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.0G ±58% |
| [Geomean] | 14.5G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 130M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 201M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 130M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 206M ±10% |
| [Geomean] | 163M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 311M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 322M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 312M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 325M ±18% |
| [Geomean] | 318M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 977M ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05G ±219% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 835M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.61G ±233% |
| [Geomean] | 1.08G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.05k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.08k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4k ± 2% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 425k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 2% |
| [Geomean] | 722k |