| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | d9fbe4c90d956f7835224f4de1afcf799e8cc3ed |
| experiment-commit-time | 2026-03-31T17:58:48Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-05T08:15:01.265168532Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260405.27 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260405.27/0 |
| upload-time | 2026-04-05T13:52:51Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.6µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.5µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.8µs ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.04GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.57GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.18GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.08GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.22GB ±29% |
| [Geomean] | 3.70GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.14GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.15GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.23GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.30GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.23GB ±32% |
| [Geomean] | 5.24GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.20GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.13GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.17GB ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.38GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.19GB ±14% |
| [Geomean] | 7.31GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 233M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 241M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.4M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 231M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 258M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.7M ±66% |
| [Geomean] | 96.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.31G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.8G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05G ±98% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.59G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.8G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07G ±101% |
| [Geomean] | 4.42G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 203M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 151M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.28M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 169M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.24M ±16% |
| [Geomean] | 41.7M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 364M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 372M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 72.6M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 359M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 403M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 72.6M ±73% |
| [Geomean] | 217M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.43G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.28G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 123M ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.44G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.55G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 124M ±62% |
| [Geomean] | 922M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.0k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.1k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.29k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.26M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 752k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.27M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 737k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.0k ± 1% |
| [Geomean] | 438k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 147M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.3M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 142M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.4M ±87% |
| [Geomean] | 38.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05G ±97% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06G ±102% |
| [Geomean] | 3.73G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 104M ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 110M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.67M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 205M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 54.2M ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 212M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 53.5M ±104% |
| [Geomean] | 106M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 891M ±186% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 100M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 882M ±143% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 101M ±83% |
| [Geomean] | 299M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 750k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 735k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.12M |