| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | f665ff8bc1ab2576d173cb69c3b2e87916dc74fd |
| experiment-commit-time | 2026-03-31T17:58:57Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-05T08:12:28.966603962Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260405.28 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260405.28/0 |
| upload-time | 2026-04-05T13:55:51Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.05GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.42GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.59GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.03GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.42GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.24GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.14GB ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.03GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.01GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.03GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.06GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.44GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.32GB ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.56GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.1GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.32GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.55GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.44GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 58.6M ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.52M ±116% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.72M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 45.1M ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.98M ±81% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.88M ± 5% |
| [Geomean] | 10.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.09G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 949M ±140% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.12G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.77G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 915M ±135% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.11G ±13% |
| [Geomean] | 1.84G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.3M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.24M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.87M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.8M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.24M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.83M ± 4% |
| [Geomean] | 3.64M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 176M ±100% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.39M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.55M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 108M ±126% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.33M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.54M ± 2% |
| [Geomean] | 11.5M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 258M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 93.3M ±152% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.22M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 253M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 68.8M ±193% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.40M ± 7% |
| [Geomean] | 44.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 891k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.71M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 891k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.67M ±132% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.01M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.54M ±120% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.06M ± 5% |
| [Geomean] | 2.81M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 903M ±138% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.12G ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 861M ±142% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.11G ±15% |
| [Geomean] | 990M |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 473k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.09M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 822k ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.10M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 833k ±16% |
| [Geomean] | 952k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 889k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 889k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |