| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | cafe443251e5c0bd95849a0bd18c014530f3118c |
| experiment-commit-time | 2026-03-31T22:05:08Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-05T09:10:45.764896922Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260405.31 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260405.31/0 |
| upload-time | 2026-04-05T16:01:19Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.0µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.2µs ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.1µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.73GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.31GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.30GB ± 9% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.78GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.13GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.68GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.15GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.51GB ±12% |
| [Geomean] | 5.73GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.99GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.19GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.25GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.90GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.25GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.40GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.75GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 427M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 546M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 292M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 441M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 568M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 284M ±11% |
| [Geomean] | 411M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.80G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.8G ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.74G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.5G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.2G ±12% |
| [Geomean] | 12.2G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 356M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 192M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 350M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 384M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 199M ±28% |
| [Geomean] | 294M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 797M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.03G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 436M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 879M ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.08G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 429M ±18% |
| [Geomean] | 725M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.17G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.97G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.49G ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.17G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.34G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.59G ±86% |
| [Geomean] | 4.07G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.08k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.5k ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 1% |
| [Geomean] | 4.40k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 675k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 425k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 690k ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.8k ± 1% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 175M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 235M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 165M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 235M ± 2% |
| [Geomean] | 200M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.5G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.2G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.0G ±78% |
| [Geomean] | 15.2G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 136M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 166M ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 130M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 174M ±30% |
| [Geomean] | 150M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 321M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 310M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 315M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 315M ±12% |
| [Geomean] | 315M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.37G ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.97G ±98% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.16G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.79G ±102% |
| [Geomean] | 1.54G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.08k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 1% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 425k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 1% |
| [Geomean] | 715k |